• صفحه‌نخست
 • بانک محتوای علمی
 • کتابخانه
 • ارتباط با ما
  شماره‌های تماس

  مرکز قم
  تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
  فکس: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
  سامانه‌پیامکی: ۳۰۰۰۱۲۳۰۰۱۱۰۲۰
  خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰

  مرکز تهران
  تلفـن: ۸۸۹۸۳۹۴۴   (۰۲۱)
  فکس: ۸۸۹۸۳۹۴۴   (۰۲۱)
  بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌
عنوان تبیین فرایند شکل‌گیری امنیت روانی زنان مطلقه: یک پژوهش کیفی
تعداد صفحات 6
نویسنده بنفشه حسنوند - فاطمه نصرتی - زهرا جهان‌بخشی - حسین کشاورز افشار
مشخصات نشریه  مجله روانشناسی و روانپزشکی شناخت سال 10 شماره 4 پیاپی 49
تاریخ انتشار 1402
محدوده صفحات 10-4
کلید واژه زنان مطلقه  امنیت زنان  مطالعه کیفی  طلاق  الشتر (شهرستان)  امنیت روانی  
چکیده مقدمه: جدایی بین زوجین یکی از ویژگی‌های پیوندهای زناشویی است. پس از جدایی برای زوجین شرایطی متفاوت و آمیخته با تنش شکل می‌گیرد که ممکن است برای زنان کمی شدیدتر باشد. شناخت عوامل تعدیل کننده این شرایط می‌تواند به مدیریت این دوران کمک شایانی نماید.
هدف: این پژوهش با هدف تبیین فرایند شکل‌­گیری امنیت­ روانی زنان مطلقه به روش کیفی انجام شد.
روش: روش پژوهش حاضر کیفی و به شیوه پدیدارشناسی انجام شد. جامعه­ آماری زنان مطلقه شهرستان الشتر در سال ۱۴۰۱-۱۴۰۰ بود، که حداقل شش ماه و حداکثر ۴ سال از طلاق آن­‌ها گذشته باشد. تعداد ۱۸ نفر به روش نمونه‌­گیری هدفمند انتخاب و از مصاحبه نیمه­‌ساختاریافته جهت ­گردآوری داده‌­ها استفاده شد. به منظور تسهیل در فرآیند کدگذاری و تحلیل­ از نرم‌­افزار مکس‌­کیودی‌ای استفاده شد.
یافته‌­ها: مطابق یافته‌ها عوامل تاثیرگذار در شکل­‌گیری امنیت روانی زنان مطلقه عبارتند از: الف) عوامل زمینه­‌ساز ب) عوامل آشکارساز ج) عوامل تدوام‌­بخش د) عوامل تثبیت کننده که در مجموع این عوامل باعث ایجاد تاثیرات بدنی و جسمی، تاثیرات روانی و خلقی، تاثیرات شناختی و تاثیرات رفتاری شده که زمینه ایجاد امنیت روانی در زنان مطلقه را ایجاد می‌کند.
نتیجه‌­گیری: امنیت روانی در زنان مطلقه یک متغیر چند بعدی است و عوامل متعددی در فرایند شکل­‌گیری این فرایند نقش دارند. شناسایی این عوامل در محیط‌ها، فرهنگ‌ها و جوامع مختلف می‌تواند متفاوت باشد که می‌توان با شناخت آن‌ها اقدامات لازم و موثر در راستای بهبود و ارتقای امنیت روانی زنان مطلقه را تنظیم و ایجاد نمود.

کد مقاله 47379
تعداد بازدید 9

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397