• صفحه‌نخست
 • بانک محتوای علمی
 • کتابخانه
 • ارتباط با ما
  شماره‌های تماس

  مرکز قم
  تلفـن: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
  فکس: ۱۳-۳۲۹۰۷۶۱۰ (۰۲۵)
  سامانه‌پیامکی: ۳۰۰۰۱۲۳۰۰۱۱۰۲۰
  خیابان جمهوری، میدان سپاه، بطرف ریل، پلاک ۵۰

  مرکز تهران
  تلفـن: ۸۸۹۸۳۹۴۴   (۰۲۱)
  فکس: ۸۸۹۸۳۹۴۴   (۰۲۱)
  بلوارکشاورز،خیابان نادری،ک حجت‌دوست،پ ۵۶
ورود
عضویت
بانــک‌اطلاعــات‌علمــی‌
عنوان بررسی رابطه شیوه‌های فرزندپروری و پرخاشگری: نقش واسطه گری غلبه اجتماعی و توجه اجتماعی در دختران نوجوان
تعداد صفحات 14
نویسنده معراج درخشان - صادق پناهی نسب - حبیب احمدی
مشخصات نشریه  زن و جامعه (جامعه‌شناسی زنان سابق) - دانشگاه آزاد اسلامی واحد مرودشت - علمی پژوهشی پیاپی 47
تاریخ انتشار تابستان - 1400
محدوده صفحات 204-191
زبان فارسی
کلید واژه دختران نوجوان  فرزندپروری  دانش‌آموزان دختر  پرخاشگری  فرزندپروری مقتدرانه  فرزندپروری مستبدانه  فرزندپروری سهل گیرانه  دانش‌آموزان دختر دبیرستانی  یاسوج  سبک فرزندپروری  دانش‌آموزان نوجوان  پرخاشگری نوجوان  دوره دوم متوسطه  پرخاشگری دختران  دانش‌آموزان دوره متوسطه دوم  غلبه اجتماعی  توجه اجتماعی  
چکیده هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی پیشایندهای شناختی اجتماعی پرخاشگری در قالب یک مدل علی است. طرح پژوهش از نوع همبستگی و معادلات ساختاری است.
روش: جامعه آماری پژوهش را کلیۀ دانش ­آموزان نوجوان دختر متوسطه دوم شهر یاسوج در سال تحصیلی 98-1397 تشکیل ­دادند که تعداد 245 نفر از آنان از راه نمونه­ گیری تصادفی خوشه ­ای چند مرحله ­ای انتخاب شدند. برای جمع­ آوری داده­ ها از مقیاس شیوه ­های فرزندپروری بامریند، مقیاس غلبه اجتماعی پراتو، سیدانوس، استالوورث و مال، مقیاس میزان توجه اجتماعی رید و آکینو و مقیاس پرخاشگری باس و پری استفاده شد. برای تحلیل داده­ ها از معادلات ساختاری و برای بررسی نقش واسطه ­گری از دستور بوت استراپ در AMOS استفاده شد.
یافته ها: یافته ها نشان داد، فرزندپروری آسان­ گذاری هم دارای اثر مستقیم و هم اثر غیرمستقیم با واسطه ­گری گرایش به غلبه اجتماعی و اجتناب از غلبه اجتماعی بر پرخاشگری بود. فرزندپروری استبدادی نیز دارای اثر غیرمستقیم با واسطه ­گری گرایش به غلبه اجتماعی و اجتناب از غلبه اجتماعی بر پرخاشگری بود. فرزندپروری دموکراتیک نیز دارای اثر غیرمستقیم با واسطه­ گری اجتناب از غلبه اجتماعی و توجه اجتماعی بر پرخاشگری بود.

کد مقاله 42824
تعداد بازدید 96

 
نام
نام خانوادگی *
ایمیل

کد امنیتی *

*

پژوهشکده زن و خانواده با هدف تبیین دیدگاه نظام‌مند دین پیرامون مسائل زن و خانواده، تعمیق پژوهش‌ها و کارشناسی‌های دینی و پاسخ‌گویی به نیازهای تئوریک و دفاع از مرزهای اعتقادی در این حوزه توسط مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران در سال 1377 تاسیس گردید. ادامه ...
کلیه حقوق و امتیازات متعلق به پژوهشکده زن و خانواده می باشد.
Wrc.ir © 1380 - 1397